Leden 2010

Bílý Švýcarský Ovčák

29. ledna 2010 v 14:03 | Kikča |  O Bšo
Bílá barva ovčáckých psů není dnešní novinkou, ale naopak je to původní prastaré zbarvení. Již starořímský statkář a spisovatel Columella (kolem r. 40 n.l.)žádal, aby pastýřští a ovčáčtí psi měli bílé zbarvení, aby je pastýři za soumraku nemohli zaměnit s vlky, kteří vpadli do stáda.
Ačkoliv se toto plemeno zdá velmi mladé, má společný původ s německým ovčákem. Ovčáci byli využíváni hlavně k pasení ovcí, proto byla bílá barva těchto psů běžná a také žádoucí. První němečtí ovčáci, kteří se objevili na výstavách byli také bílí. Do Ameriky dorazili ve dvacátých letech minulého století, ale v následujících desetiletích o ně nebyl zájem.

Ještě v roce 1933 označuje americký standard německého ovčáka s bílou barvou srsti za vylučující vadu. V šedesátých letech 20. století vypukla v Německu kampaň proti bíle zbarveným německých ovčákům. Velcí chovatelé na něj začali svádět všechna vážná onemocnění a špatné povahy a začali ho nazývat albíne, což byl velký omyl. Bílý ovčák má bílou jen srst, jako jiná plemena, ale pigmentaci nosní houby, pysků apod., má tmavou. Výsledkem bylo, že v Evropě v podstatě vymizel. Amerika Evropu napodobila a od roku 1968 se nesměli bílí ovčáci předvádět na výstavách.
Proti zákazům se zvedl odpor a roku 1969 vznikl v USA chovatelský klub na podporu tohoto plemene. Až v roce 1970 přivezl a švýcarka A. Burchová bílého ovčáka zpět do Evropy a poté se snažila prosadit i jejich oficiální chov. To se však moc nedařilo a když se odstěhovala zpět do USA, chov opět upadal. Zlom nastal až v roce 1984. Švýcar J. Epprecht se zasloužil o velký rozvoj tohoto plemene, zvaného americko-kanadský bílý ovčák, importoval několik psů a založil oficiální klub. Zájem o ně rychle sílil a koncem století už jich bylo v Evropě několik tisíc. FCI potom plemeno uznalo, jinde ale odpor k němu přetrvává. V Americe je to však stále bílý německý ovčák, kde má mnoho příznivců a samostatných klubů. Dnes už těžko zjistíme, kdo plemeno poprvé nazval americko-kanadský bílý ovčák, ale název se ujal a používal se až do konce roku 2002, kdy bylo plemeno předběžně mezinárodně uznáno jako - bílý švýcarský ovčák (Berger Blanc Suisse).

Prvního bílého ovčáka dovezla do ČR v roce 1992 p. Hesová z Libně, ale první vrh štěňat s českými PP se narodil o rok později v chovatelské stanici "Acabo Czech" p. Peckové.